Bluszcz pospolity – wdzięczne pnącze

 

Bluszcz pospolity – wdzięczne pnącze
Hedera helix

Ta żywa dekoracja pozwala stworzyć romantyczne i zaciszne miejsca w ogrodzie, poprzez obrastanie pergoli czy altan. Ponadto bluszcz to doskonały sposób na zamaskowanie nagich murków, pustych ścian czy innych nieatrakcyjnych elementów ogrodu.
Jest to zimozielone i długowieczne pnącze, dorastające do 30 m wysokości. W ciągu roku przyrasta 0, 5 – 1m.
Główne zastosowanie rośliny polega na wykorzystaniu jej możliwości porastania pionowych i poziomych powierzchni. Za pomocą korzeni przybyszowych wspina m.in. się po ścianach, drzewach czy ogrodzeniach. W przypadku braku podpór ścieli się po ziemi, tworząc kobierce.
Podstawowym walorem dekoracyjnym tego pnącza są skórzaste, ciemnozielone liście, które przez cały rok tworzą żywą zasłonę. Niskie wymagania pielęgnacyjne oraz zdolność do wzrostu w najbardziej zacienionych miejscach potęgują jego atrakcyjność.
Bluszcz wymaga próchnicznych, żyznych i dostatecznie wilgotnych gleb. Najlepiej rośnie na stanowiskach cienistych i półcienistych. W naszych warunkach klimatycznych odmiana stosunkowo mrozoodporna. Jednak młode egzemplarze wymagają zabezpieczenia na zimę.