Berberys thunberga nie jedno ma imię:)

Berberysy są jednymi z najpopularniejszych roślin sadzonych w ogrodach i w zieleni miejskiej. Potoczna nazwa tego gatunku to kwaśnica.  Warto wiedzieć że kwiaty berberysa są miododajne. Berberysy swoje zastosowanie znalazły jako roślina żywopłotowa (odmiany wyższe), często obsadza się nimi obwódki rabat, doskonale komponują się z trawami ozdobnymi, roślinami iglastymi o kontrastowej barwie. Dobrze wyglądają również jako solitery, lecz najlepszy efekt można uzyskać przy sadzeniu ich w grupach (tzw. plamy kolorystyczne). Kwiaty krzewu są żółte lub czerwone, w formie kubkowatej albo kulistej. Kwitnienie wiosną. Rośliny charakteryzują się ponadto małymi liśćmi i mocnymi pędami. Pedy posiadają kolce!!! ale to tylko jedyny minus tego gatunku. Ponadto berberysy są roślinami mało wymagającymi jeżeli chodzi o stanowisko i rodzaj gleby.

  

W naszej ofercie znajdą Państwo Berberys Thunberga w odmianach:

 • ’Admiration’ – krzew dorastający do 50 cm. Liście drobne jajowate, krwistoczerwone z żółtą obwódką, od spodu zielonkawe. Forma kulista. Doskonale nadaje się jako pojedynczy okaz lub sadzony w grupach na rabatach i obwódkach.

 

 • ’Atropurpurea Nana’ –  krzew dorastający do 50 cm. Liście drobne ciemno-czerwone/ bordowe. Forma kulista. Doskonale nadaje się jako pojedynczy okaz lub sadzony w grupach na rabatach i obwódkach.

 

 • ’Aurea’ – krzew dorastający do 100 cm. Pokrój kolumnowy, wzniosły. Liście koloru intensywnie żółtego. Doskonale nadaje się na rabaty, średniej wielkości żywopłoty. 

 

 • ’Bagatelle’ – docelowa wysokość tego krzewu to 50 cm, na glebach mało urodzajnych jego wysokość nie przekroczy 30/40 cm. Drobny liść koloru czerwono rubinowego, od spodu zielonkawy.  tak samo jak 'Admiration’ i Atropurpurea Nana’ nadaje się na niskie żywopłoty i obwódki, sadzi się go również na rabaty. 

 

 • ’Concorde’ – krzew dorastający do 50 cm. Liście nieco większe, jajowate, kolor buraczkowo – bordowy. Forma kulista, choć niekiedy jest nieco szerszy. Doskonale nadaje się jako pojedynczy okaz lub sadzony w grupach na rabatach i obwódkach.

 

 • ’Dart’s Red Lady’ –  krzew dorastający od 50-100 cm, można go formować i przycinać. Pokrój krzaczasty, rozłożysty. Liście, jajowate, purpurowo- czerwone, od spodu zielonkawe. Stosowany w miastach, na skarpach i na dużych rabatach. 

 

 • ’Erecta’ – krzew o pokroju kolumnowym, wyprostowanym. Liście koloru zielonego, owalne, jajowate. Jesienią przepięknie przebarwia się na kolor pomarańczowy.  Doskonale nadaje się na rabaty, średniej wielkości żywopłoty. 

 

 • ’Flamingo’ – krzew dorastający  150 cm, można go formować i przycinać. Pokrój krzaczasty, rozłożysty. Liście, jajowate, ciemno czerwone, buraczkowe z białymi plamkami. Stosowany w miastach, na skarpach i na dużych rabatach. 

 

 • ’Golden Torch’ – krzew o pokroju kolumnowym, wyprostowanym. Dorasta do 120 cm. Liście koloru cytrynowego, żółtego, owalne, jajowate. Jesienią przepięknie przebarwia się na kolor pomarańczowy.  Doskonale nadaje się na rabaty, średniej wielkości żywopłoty. 

 

 • ’Green Carpet’ – krzew dorastający od 50-100 cm, można go formować i przycinać. Pokrój krzaczasty, rozłożysty. Liście, jajowate, zielone, jesienią przebarwiające się na pomarańczowo. Stosowany w miastach, na skarpach i na dużych rabatach. 

 

 • ’Helmond Pillar’ – krzew o pokroju kolumnowym, wyprostowanym. Dorasta do 120 cm. Liście koloru czerwonego/ bordowego, owalne, jajowate. Jesienią przepięknie przebarwia się na kolor pomarańczowy.  Doskonale nadaje się na rabaty, średniej wielkości żywopłoty. 

 

 • ’Inspiration’ –  krzew dorastający  60 cm, można go formować i przycinać. Pokrój lekko kulisty. Liście, jajowate, ciemno czerwone, buraczkowe z białymi plamkami. Doskonale nadaje się jako pojedynczy okaz lub sadzony w grupach na rabatach i obwódkach.

 

 • ’Kobold’ –  krzew dorastający do 50 cm. Liście drobne jajowate, zielone. Forma kulista. Doskonale nadaje się jako pojedynczy okaz lub sadzony w grupach na rabatach i obwódkach.

 

 • ’Koral’ –  krzew dorastający do 60 cm. Liście drobne jajowate, krwistoczerwone z żółtą obwódką, od spodu zielonkawe. Forma kulista. Doskonale nadaje się jako pojedynczy okaz lub sadzony w grupach na rabatach i obwódkach.

 

 • ’Maria’ –  krzew o pokroju kolumnowym, wyprostowanym. podobny do odmiany 'Golden Torch’.  Dorasta do 120 cm. Liście koloru cytrynowego, żółtego, owalne, jajowate. Jesienią przepięknie przebarwia się na kolor pomarańczowy.  Doskonale nadaje się na rabaty, średniej wielkości żywopłoty. 

 

 • ’Orange Rocket’ – krzew dorastający do 100 cm. Pokrój kolumnowy, wzniosły. Liście koloru rubinowo czerwonego z żółta obwódką. Doskonale nadaje się na rabaty, średniej wielkości żywopłoty.

 

 • ’Pink Queen’ – krzew dorastający  120 cm, można go formować i przycinać. Pokrój krzaczasty, rozłożysty. Liście, jajowate, ciemno czerwone, buraczkowe z białymi plamkami. Stosowany w miastach, na skarpach i na dużych rabatach. 

 

 • ’Powwow’ – krzew o pokroju kolumnowym, wyprostowanym. Liście koloru zielonego, owalne, jajowate z białymi plamkami. Jesienią przepięknie przebarwia się na kolor pomarańczowy.  Doskonale nadaje się na rabaty, średniej wielkości żywopłoty. 

 

 • ’Red Carpet’ – krzew dorastający od 50-100 cm, można go formować i przycinać. Pokrój krzaczasty, rozłożysty. Liście, jajowate, purpurowo- czerwone, od spodu zielonkawe. Stosowany w miastach, na skarpach i na dużych rabatach. 

 

 • ’Red Pilar’ – krzew o pokroju kolumnowym, wyprostowanym. Dorasta do 120 cm. Liście koloru ciemno czerwonego/ bordowego,  owalne, jajowate. Jesienią przepięknie przebarwia się na kolor pomarańczowy.  Doskonale nadaje się na rabaty, średniej wielkości żywopłoty. 

 

 • ’Silver Pilar’ – krzew o pokroju kolumnowym, wyprostowanym. Dorasta do 120 cm. Liście koloru jasno zielonego z białymi plamkami na liściach. Liście owalne, jajowate. Jesienią przepięknie przebarwia się na kolor pomarańczowy.  Doskonale nadaje się na rabaty, średniej wielkości żywopłoty. 

 

 • ’Tiny Gold’ – krzew dorastający do 50 cm. Liście drobne jajowate, intensywnie żółte, od spodu zielonkawe. Forma kulista. Doskonale nadaje się jako pojedynczy okaz lub sadzony w grupach na rabatach i obwódkach.