Berberys Thunberga ′Maria′® – płonący krzew

 

Berberys Thunberga ′Maria′® –  płonący krzew
(Berberis thunbergii)

Odmiana cechuje się wyprostowanym i kolumnowym pokrojem. W wieku 10 lat osiąga 1,5 m wysokości. Berberysy tej odmiany to niezwykle dekoracyjne, gęste krzewy o oryginalnych, liściach. Od wiosny do późnego lata roślina obsypana jest dużymi złotożółtymi liśćmi, z karminowym obrzeżeniem. W jesieni natomiast roślina ta zachwyca pomarańczowo czerwonymi liśćmi, co nadaje roślinie wygląd płonącego krzewu. Dodatkowym walorem dekoracyjnym są również duże czerwone owoce, które stanowią ozdobę w okresie zimowym. Ponadto okazale prezentują się również nowe przyrosty, które są jaskrawo czerwone.

Preferuje stanowiska słoneczne, gdyż wtedy pięknie się przebarwia. W miejscach półcienistych intensywność zabarwienia liści może się zmniejszać. Jest wyjątkowo odporna na silne nasłonecznienie. Do prawidłowego rozwoju wymaga dość żyznej i dostatecznie wilgotnej gleby.

Oferowana roślina bardzo ładnie prezentuje się w nasadzeniach pojedynczych oraz w zestawieniach kolorystycznych z innymi roślinami ozdobnymi. Ponadto jest to doskonała roślina żywopłotowa, gdyż bardzo dobrze znosi cięcie i formowanie. Nadaje się również do uprawy w pojemnikach.