Azalia wielkokwiatowa ′Silver Slipper′ – ogrodowa impresja

Azalia wielkokwiatowa ′Silver Slipper′ – ogrodowa impresja
Rhododendron

Azalie wielkokwiatowe są krzewami, które zrzucają liście na zimę. Jednak brak listowia rekompensują nieziemskie kwiatostany. Jednakże w okresie jesiennym ich liście przybierają atrakcyjne barwy, od żółtej do purpurowej. Azalie z tej grypy gwarantują wiosenny wybuch kolorów oraz jesienny akcent kolorystyczny.
′Silver Slipper′ to bardzo interesująca odmiana o niepowtarzalnych kwiatach. Krzew wykazuje średnią siłę wzrostu. Dziesięcioletnie okazy osiągają 1, 8 m wysokości i 1, 5 m szerokości. Jej główną atrakcją są niezwykle wykwintne kwiatostany, które pojawiają się przed rozwojem liści. Na przełomie maja i czerwca pojawiają się bardzo duże kwiaty, o śmietankowo białym zabarwieniu. Uroku dodaje różowoliliowy nalot oraz złocista plamka na górnym płatku. Ponadto kwiaty wydzielają przyjemny aromat.
Ten wyjątkowo dekoracyjny krzew ma małe wymagania. Rośnie dobrze zarówno w miejscach słonecznych jak i półcienistych. Do prawidłowego rozwoju wymaga gleb przepuszczalnych, próchnicznych, umiarkowanie wilgotnych i koniecznie o odczynie kwaśnym (pH 4 – 5,5).
Doskonale sprawdza się w naszym klimacie, a więc nie wymaga osłaniania przed wiatrem i zabezpieczania przed mrozem.
Ze względu na piękne, przyciągające wzrok kwiatostany azalie wielkokwiatowe mają wszechstronne zastosowanie w ogrodach. Idealnie nadają się do nasadzeń pojedynczych w miejscach wyeksponowanych. Zadziwiający efekt dają zestawienia różnorodnych odmian. Dzięki różnym porom kwitnienia od maja do czerwca można podziwiać przepiękne, kolorowe widowisko. Równie okazale prezentują się w grupach z krzewami iglastymi lub innymi roślinami. To idealne rośliny na wrzosowiska i do ogrodów skalnych. Ze względu na wymagania glebowe świetnie czują się w towarzystwie różaneczników, pierisów, kalmii, kiścieni, wrzosów czy wrzośców.  Doskonale czuja się także w sąsiedztwie bylin, roślin cebulowych czy też niskich roślin okrywowych.