Azalia wielkokwiatowa ′Golden Sunset′ – niech stanie się jasność

Azalia wielkokwiatowa ′Golden Sunset′ – niech stanie się jasność
Rhododendron

Azalie wielkokwiatowe są krzewami, które zrzucają liście na zimę. Jednak brak listowia rekompensują nieziemskie kwiatostany. Jednakże w okresie jesiennym ich liście przybierają atrakcyjne barwy, od żółtej do purpurowej. Azalie z tej grypy gwarantują wiosenny wybuch kolorów oraz jesienny akcent kolorystyczny.
′Golden Sunset′ to jedna z najobficiej kwitnących odmian azalii. Cechuje się rozłożystym i luźnym pokrojem. Krzew dorasta do 150 cm wysokości. Na przełomie maja i czerwca wytwarza masę olśniewających kwiatostanów. Kwiaty są czysto żółte, ze złotymi refleksami na górnych płatkach. Oferowana odmiana nawet w najbardziej pochmurne dni rozświetli każdy ogród.
Ten wyjątkowo dekoracyjny krzew ma małe wymagania. Rośnie dobrze zarówno w miejscach słonecznych jak i półcienistych. Do prawidłowego rozwoju wymaga gleb przepuszczalnych, próchnicznych, umiarkowanie wilgotnych i koniecznie o odczynie kwaśnym (pH 4 – 5,5).
Doskonale sprawdza się w naszym klimacie, a więc nie wymaga osłaniania przed wiatrem i zabezpieczania przed mrozem.
Ze względu na piękne, przyciągające wzrok kwiatostany azalie wielkokwiatowe mają wszechstronne zastosowanie w ogrodach. Idealnie nadają się do nasadzeń pojedynczych w miejscach wyeksponowanych. Zadziwiający efekt dają zestawienia różnorodnych odmian. Dzięki różnym porom kwitnienia od maja do czerwca można podziwiać przepiękne, kolorowe widowisko. Równie okazale prezentują się w grupach z krzewami iglastymi lub innymi roślinami. To idealne rośliny na wrzosowiska i do ogrodów skalnych. Ze względu na wymagania glebowe świetnie czują się w towarzystwie różaneczników, pierisów, kalmii, kiścieni, wrzosów czy wrzośców. Doskonale czuja się także w sąsiedztwie bylin, roślin cebulowych czy też niskich roślin okrywowych.