Azalia wielkokwiatowa ′Gibraltar′

Azalia wielkokwiatowa ′Gibraltar′
Rhododendron

Azalie wielkokwiatowe są krzewami, które zrzucają liście na zimę. Jednak brak listowia rekompensują nieziemskie kwiatostany. Jednakże w okresie jesiennym ich liście przybierają atrakcyjne barwy, od żółtej do purpurowej. Azalie z tej grypy gwarantują wiosenny wybuch kolorów oraz jesienny akcent kolorystyczny.
′Gibraltar′ to bez wątpienia bestseller wśród odmian azalii wielkokwiatowych. Charakteryzuje się zwartym i wyprostowanym pokrojem. W wieku 10 lat dorasta do 100 cm wysokości i 150 cm szerokości. Malownicze kwiaty pojawiają się przed rozwojem liści. Duże, pomarańczowoczerwone kwiaty zebrane są w kuliste, pomponowe kwiatostany, których średnica może osiągnąć do 15 cm. Fryzowane brzegi płatków nadają kwiatom żabotowy wygląd. Ich bujny rozkwit rozpoczyna się w drugiej dekadzie maja i trwa 2-3 tygodni. Dodatkową zaletą tej odmiany jest fakt, iż już młode okazy wykazują się obfitym kwitnieniem.
Ten wyjątkowo dekoracyjny krzew ma małe wymagania. Rośnie dobrze zarówno w miejscach słonecznych jak i półcienistych. Do prawidłowego rozwoju wymaga gleb przepuszczalnych, próchnicznych, umiarkowanie wilgotnych i koniecznie o odczynie kwaśnym (pH 4 – 5,5).
Doskonale sprawdza się w naszym klimacie, a więc nie wymaga osłaniania przed wiatrem i zabezpieczania przed mrozem.
Ze względu na piękne, przyciągające wzrok kwiatostany azalie wielkokwiatowe mają wszechstronne zastosowanie w ogrodach. Idealnie nadają się do nasadzeń pojedynczych w miejscach wyeksponowanych. Zadziwiający efekt dają zestawienia różnorodnych odmian. Dzięki różnym porom kwitnienia od maja do czerwca można podziwiać przepiękne, kolorowe widowisko. Równie okazale prezentują się w grupach z krzewami iglastymi lub innymi roślinami. To idealne rośliny na wrzosowiska i do ogrodów skalnych. Ze względu na wymagania glebowe świetnie czują się w towarzystwie różaneczników, pierisów, kalmii, kiścieni, wrzosów czy wrzośców. Doskonale czuja się także w sąsiedztwie bylin, roślin cebulowych czy też niskich roślin okrywowych.