Azalia wielkokwiatowa ′Feuerwerk′ – żywe fajerwerki

Azalia wielkokwiatowa ′Feuerwerk′ – żywe fajerwerki
Rhododendron

Azalie wielkokwiatowe są krzewami, które zrzucają liście na zimę. Jednak brak listowia rekompensują nieziemskie kwiatostany. Jednakże w okresie jesiennym ich liście przybierają atrakcyjne barwy, od żółtej do purpurowej. Azalie z tej grypy gwarantują wiosenny wybuch kolorów oraz jesienny akcent kolorystyczny.
′Feuerwerk′ to fascynująca odmiana, której nie można przeoczyć. Jest silnie rosnącym krzewem, o dość luźnym pokroju. Dziesięcioletnie okazy osiągają 1, 5 m wysokości i 1, 2 m szerokości. Pod koniec maja roślina urzeka spektakularnym kwitnieniem. Ognistoczerwone kwiaty na górnym płatku posiadają pomarańczową plamę. Ponadto są bardzo duże, szeroko otwarte oraz lekko pachnące. To godna polecenia odmiana.
Ten wyjątkowo dekoracyjny krzew ma małe wymagania. Rośnie dobrze zarówno w miejscach słonecznych jak i półcienistych. Do prawidłowego rozwoju wymaga gleb przepuszczalnych, próchnicznych, umiarkowanie wilgotnych i koniecznie o odczynie kwaśnym (pH 4 – 5,5).
Doskonale sprawdza się w naszym klimacie, a więc nie wymaga osłaniania przed wiatrem i zabezpieczania przed mrozem.
Ze względu na piękne, przyciągające wzrok kwiatostany azalie wielkokwiatowe mają wszechstronne zastosowanie w ogrodach. Idealnie nadają się do nasadzeń pojedynczych w miejscach wyeksponowanych. Zadziwiający efekt dają zestawienia różnorodnych odmian. Dzięki różnym porom kwitnienia od maja do czerwca można podziwiać przepiękne, kolorowe widowisko. Równie okazale prezentują się w grupach z krzewami iglastymi lub innymi roślinami. To idealne rośliny na wrzosowiska i do ogrodów skalnych. Ze względu na wymagania glebowe świetnie czują się w towarzystwie różaneczników, pierisów, kalmii, kiścieni, wrzosów czy wrzośców. Doskonale czuja się także w sąsiedztwie bylin, roślin cebulowych czy też niskich roślin okrywowych.