Azalia japońska ′Melina′ – azjatycka różowość

Azalia japońska ′Melina′ – azjatycka różowość
Rhododendron

Planując atrakcyjny ogród nigdy nie powinno się zapomnieć o azaliach japońskich. Bogactwo karłowych odmian o obfitych i urzekających kwiatostanach sprawia, że nadają się one do każdego ogrodu. Ponadto azalie te są doskonałym sposobem na wprowadzenie do kompozycji elegancji i dostojności.
′Melina′ to kolejna rewelacyjna odmiana, która oferuje żywy kolor. Jest to bardzo niski i gęsty krzew. W wieku 10 lat osiąga tylko 30 cm wysokości i 70 cm szerokości. Od drugiej połowy maja odmiana ta zniewala swoim wyglądem. Rozpoczyna się, bowiem wtedy żywiołowy rozkwit rośliny. Purpurowo różowe i pełne kwiaty pokrywają całkowicie krzew, tworząc niezrównaną dekorację w ogrodzie.
Wymaga gleby próchnicznej, żyznej i koniecznie o odczynie kwaśnym. Najlepiej rośnie w miejscach osłoniętych i zacisznych. Szukając miejsca w ogrodzie dla tej rośliny należy wybierać stanowiska półcieniste, ale toleruje również miejsca zacienione i słoneczne.
W naszych warunkach klimatycznych azalie japońskie nie są całkowicie mrozoodporne. Dlatego egzemplarze wymagają zabezpieczenia na zimę. ′Melina′ zachowuje mrozoodporność do -25 °C.
Możliwości wykorzystania azalii japońskich w ogrodzie jest bardzo wiele. Najlepszy efekt dają zestawienia różnorodnych odmian. Dzięki różnym porom kwitnienia od maja do czerwca można podziwiać przepiękne kolorowe kobierce. Bardzo ładnie prezentują się również na tle drzew i krzewów iglastych. Efektownie prezentują się także nad brzegami zbiorników wodnych. Ponadto azalie są niezbędnym elementem ogrodów japońskich. To idealne rośliny na wrzosowiska i do ogrodów skalnych. Ze względu na wymagania glebowe idealnie czują się w towarzystwie różaneczników, pierisów, kalmii, kiścieni, wrzosów czy wrzośców. Z powodzeniem można je również uprawiać w pojemnikach.