Azalia japońska ′Kermesina Rosé′ – ogrodowy klejnot

Azalia japońska ′Kermesina Rosé′ – ogrodowy klejnot
Rhododendron

Planując atrakcyjny ogród nigdy nie powinno się zapomnieć o azaliach japońskich. Bogactwo karłowych odmian o obfitych i urzekających kwiatostanach sprawia, że nadają się one do każdego ogrodu. Ponadto azalie te są doskonałym sposobem na wprowadzenie do kompozycji elegancji i dostojności.
’Kermesina Rosé’ to wspaniała odmiana o fantastycznych kwiatach. Cechuje się wyjątkowo zwarty pokrojem. Dziesięcioletnie okazy osiągają około 60 cm wysokości i 90 cm szerokości. Pod koniec maja rozpoczyna się bujny rozkwit tej rośliny. Dwubarwne i drobne kwiaty obsypują cały krzew tworząc zjawiskową kopułę.  Kwiaty są różowe o białych krawędziach z intensywnymi rubinowoczerwonymi paskami na płatkach. To kontrastowe zabarwienie kwiatostanów powoduje, iż roślina wyraźnie odcina się od tła i tworzy dominujący akcent kolorystyczny.
Wymaga gleby próchnicznej, żyznej i koniecznie o odczynie kwaśnym. Najlepiej rośnie w miejscach osłoniętych i zacisznych. Szukając miejsca w ogrodzie dla tej rośliny należy wybierać stanowiska półcieniste, ale toleruje również miejsca zacienione i słoneczne.
W naszych warunkach klimatycznych azalie japońskie nie są całkowicie mrozoodporne. Dlatego egzemplarze wymagają zabezpieczenia na zimę. ′Kermesina Rosé′ zachowuje mrozoodporność do -24 °C.
Możliwości wykorzystania azalii japońskich w ogrodzie jest bardzo wiele. Najlepszy efekt dają zestawienia różnorodnych odmian. Dzięki różnym porom kwitnienia od maja do czerwca można podziwiać przepiękne kolorowe kobierce. Bardzo ładnie prezentują się również na tle drzew i krzewów iglastych. Efektownie prezentują się także nad brzegami zbiorników wodnych. Ponadto azalie są niezbędnym elementem ogrodów japońskich. To idealne rośliny na wrzosowiska i do ogrodów skalnych. Ze względu na wymagania glebowe idealnie czują się towarzystwie różaneczników, pierisów, kalmii, kiścieni, wrzosów czy wrzośców. Z powodzeniem można je również uprawiać w pojemnikach.