Wiśnia piłkowana (Cerasus serrulata)

Zwana wiśnią japońską. Jest to gatunek należący do rodziny różowatych. Pochodzi z Chin. Jest uprawiany w wielu krajach świata jako roślina ozdobna. Jedno z najładniej kwitnących wiosną drzew. Od dawna uprawiana była w Japonii.  W Polsce jest uprawiana w kilku odmianach (gł. o różowej lub biało-różowej barwie kwiatów), jako drzewo ozdobne. W naszej ofercie znajdują się:

– Wiśnia piłkowana ‚Kanzan’ – szczepiona na pniu wysokość powyżej 160 cm

Małe drzewo o charakterystycznej odwrotnie stożkowatej koronie i efektownych kwiatach. Dorasta do 10 m wys. i 5-8 m średnicy. Liście zielone, błyszczące, jesienią żółtopomarańczowe. Kwiaty karminowe, pełne, 6cm śr., wiszące na długich szypułkach, zebrane w pęczki po kilka sztuk, pachnące. Kwitnie w maju. Preferuje miejsca słoneczne, osłonięte, gleby żyzne, wilgotne.

       

– Wiśnia piłkowana ‚Amanogawa’

Małe drzewo o zwartym, kolumnowym pokroju. Osiąga ok. 4 m wysokości i 1-2 m szerokości. Ma urokliwe kwiaty jasnoróżowe, pełne, o średnicy 4 cm, zebrane w pęczki, delikatnie pachnące. Kwitnie w maju. Liście eliptyczne, błyszczące, jesienią żółtopomarańczowe.

     

– Wiśnia piłkowana ‚Royal Burgundy’

Dorasta do 10 m wys. i 5-8 m średnicy. Liście jajowate z długim wierzchołkiem, piłkowane, purpurowe, zachowujące oryginalny kolor przez całą wiosnę i lato. W momencie kwitnienia, w maju liście są już lekko rozwinięte. Kwiaty purpurowo – różowe, pełne, 4,5-5 cm śr., wiszące na długich szypułkach, zebrane w pęczki po kilka sztuk, pachnące. kwitnie w maju. Nie zawiązuje owoców.