Tulipany


tulipan-tulipanyTulipany nalezą do rodziny liliowatych. Naturalne miejsce ich występowania to południowa Europa, północna Afryka i Azja. Większość odmian posiada nierozgałęzioną łodygę o długości 7 cm do 75 cm. Bezogonkowe liście są  kształtu eliptycznego lub lancetowatego. Kwiaty składają się z sześciu płatków o bardzo zróżnicowanym kształcie, wielkości i kolorze w zależności od odmiany.  Często również słupek i pręciki są elementami bardzo ozdobnymi. Kształt i kolorystyka kwiatów jest bardzo różnorodna ze względu na ogromne bogactwo gatunków tulipana (ponad 120) oraz ich odmian (15 tys). Obecnie jest popularny na całym świecie. Są łatwe w uprawie i stosunkowo wcześnie kwitną (od końca marca). Tulipany są roślinami cenionymi przez ogrodników i działkowców jako ozdoba ich ogrodów a przez hodowców jako kwiat cięty.

Grupy odmian tulipanów:

TULIPANY POJEDYNCZE WCZESNE- Ten typ tulipanów znakomicie sprawdza się na rabatkach. Kwitną już na przełomie marca i kwietnia. Osiągają wysokość około 25-30 cm.Charakteryzują się pojedynczymi, zazwyczaj jednobarwnymi kwiatami z sześcioma płatkami. Ten typ tulipanów znakomicie sprawdza się na rabatkach. 

– Tulipany liliokształtne

Wysmukłe kwiaty charakteryzują się długimi, wąskimi płatkami o ostro zakończonych końcach, wygiętych w kształcie kielicha. Kwitną w maju i osiągają 40 – 50 cm. Jedyną cechą ujemną tych przepięknych kwiatów jest to, że są bardzo wrażliwe na warunki atmosferyczne.

dostępne odmiany:

‚Maytime’                ‚Ballerina’                   ‚Mona Lisa’          ‚White Wings’          ‚Aladdin’

violet tulip  P1060922  2179_789  tulipan_white_wings_top  1cccc

TULIPANY PEŁNE WCZESNE- Kwitną na początku kwietnia i dorastają do około 30 cm. Kwiaty wyróżniają się większą liczbą płatków, przez co stają się podobne do piwonii. Kwiaty wyróżniają się większą liczbą płatków, przez co stają się podobne do piwonii.  Wyglądają efektownie na rabatkach i tarasach.

– Tulipany papuzie

Cechą charakterystyczną tych ciężkich, wielokolorowych, powyginane, postrzępione płatki na wzór piór papuzich. Kwitną w drugiej połowie maja i osiągają maksymalnie 60 cm. 

dostępne odmiany:

‚Golden Glasnost’             ‚Exotic Parrot’                  ‚Super Parrot’                   ‚Rai’                         ‚Parot King’

1983  tulipan-exotic-parrots  images  1  1418

‚Blue Parott’              ‚Texas Flame’       ‚Estella Rinveld’           ‚Black Parrot’        ‚White Parrot’

imagesww  1512  Tulipa-Estella-Rijnveld-0621  6605510117_4177118285_m  imagesaa

– Tulipany Crispa (Tulipany strzępiaste)

Kwiaty mają drobno postrzępione brzegi płatków, dlatego też czasem nazywane są strzępiastymi. Kwitną w maju i osiągają różne wysokości do około 50 cm. Polecane są szczególnie jako kwiat cięty.

dostępne odmiany:

‚Lion King’                    ‚Gold Dust’              ‚Snow Crystal’             ‚Crispion Sweet’

pol_il_4060-Tulipan-strzepiasty-Crispion-Dark-5-szt-4060 1417  1416  1406

‚Pacific Pearl’                   ‚Davenport’          ‚Cummins’              ‚Lingerie’

FD13533WH  i-tulipan-strzepiasty-davenport-5-szt  300_0_productGfx_511be105118df59b277fd9635191b63b  Tulipan-Ice-Cream-9-stk-NY

-Tulipany Triumph

Kwiaty mają różnobarwne, matowe płatki, które często posiadają obwódkę kontrastującego koloru. Kwitną na przełomie kwietnia i maja. Osiągają około 50 cm.  Mocna i sztywna łodyga sprawia, że tulipany te doskonale nadają się na kwiat cięty.

        ‚Creme Upstar’          ‚Mount Tacoma’

DETA-162   Peony_Tulip_Mount_Tacoma

-Tulipany mieszańce Darwina (hybrydy Darwina)

Te okazałe tulipany charakteryzują się dużymi, jednobarwnymi kwiatami o nieco błyszczących, owalnych płatkach. Kwitną na przełomie kwietnia i maja. Maksymalna wysokość tego gatunku to 70 cm. Wysoka plenność sprawia, że często występują w ogrodach kwiatowych.

– Tulipany Viridiflora,

Płatki tych kwiatów zawierają zielony barwnik, który można zaobserwować w postaci smug lub plam. Zwane również tulipanami zielonokwiatowymi, kwitną pod koniec maja i dorastają do około 40 cm. 

‚Doll’s Minnet’

PL2000010944_card_lg

– TULIPANY POJEDYNCZE PÓŹNE- Kwitną w drugiej połowie maja. Niektóre odmiany mogą osiągnąć wysokość 75 cm, a kwiaty przybierają różne barwy. Bardzo dużą zaletą tej grupy tulipanów są ich sztywne pędy, dlatego też używa się je, jako kwiat cięty.

– Tulipany Rembrandta

Płatki o płomienistych smugach i regularnych kreskach zawdzięczają swe pstre kolory działaniu wirusa. Kwitną w maju, a ich wysokość może osiągać od 40 do 70 cm. Na dzień dzisiejszy dostępne są odmiany charakteryzujące się takim właśnie wyglądem bez konieczności infekcji wirusem.

TULIPANY PEŁNE PÓŹNE- Pełne, miseczkowate kwiaty składają się z wielu nieuporządkowanych płatków. Kwitną w maju, osiągając wysokość około 45 – 60 cm. Pełne, miseczkowate kwiaty składają się z wielu nieuporządkowanych płatków. Są to dosyć ciężkie kwiaty, dlatego często wymagają podparcia, szczególnie w czasie opadów. Nadają się na rabaty, jak również, jako kwiat cięty.

– Tulipany Kaufmana (należące do botanicznych)

Jest to gatunek charakteryzujący się pojedynczymi kwiatami z trójkątną plamą na zewnętrznych płatkach i plamistymi liśćmi. Kwitną już w marcu i dorastają jedynie do około 15 – 20 cm. Ze względu na ich niewielki rozmiar polecane są na skalnik i rabatki.

dostępne odmiany:

‚Heast’s Delight’     ‚Johann Straus’          ‚Fashion’                 ‚Glück’

12365432604c32584bcd736  tulipan johan straus 11  tulipan_fashion01 ss

– Tulipany Fosteriana (należące do botanicznych)

Kwiaty są duże, zwykle czerwone, a liście niektórych odmian mogą mieć dekoracyjne plamki. Kwitną w kwietniu i osiągają do 40 cm.  Uprawiane są w grupach na rabatkach i w szklarniach, jako kwiat cięty.

dostępne odmiany:

‚Madame Leteber’           ‚Purissima’          ‚Orange Emparor’   ‚Flaming Purissima’

FD10343WH  i-tulipan-fostera-purissima-5-szt  tulipan-fostera-orange-emperor-10-szt-hit_0_b  pol_il_Tulipan-Flaming-Purissima-5-szt-1268

– Tulipany Greiga (należące do botanicznych)

Wyróżniają się dużymi, dekoracyjnymi liśćmi z czerwonawym wzorem. Kwitną w marcu i kwietniu. Ich wysokość to około 20 -40 cm. Pięknie prezentują się na rabatkach.