Sosny górskie szczepione

 

Szczepione odmiany sosny górskiej są doskonały rozwiązaniem dla niewielkich ogrodów.

Odmiany dostępne na punkcie sprzedaży:

 • ‚Carsten Wintergold’– Karłowa, krzaczasta forma o powolnym wzroście, osiągająca po 10 latach ok. 0,5 m wys. przy 1 m średnicy. Igły latem jasnozielone, zimą złocistożółte, zebrane po dwie. Wymagania glebowe i wilgotnościowe małe. Ten zimozielony krzew jest odpowiedni do małych ogrodów przydomowych; polecany jest do sadzenia w ogrodach skalnych i wrzosowiskowych oraz do uprawy w pojemniku. Doskonale wygląda w kompozycjach z roślin o różnym kolorze ulistnienia.

 

 • ‚Echiniformis’– pokrój kulisty, karłowa odmiana, dorastająca po 10 latach do 50- 70 cm. Igły ciemnozielone, pędy ułożone są bardzo gęsto i tworzą zwartą, zgrabną kulę. Preferuje gleby umiarkowanie żyzne, lekkie i dobrze zdrenowane. Najlepiej sadzić ją w miejscach słonecznych lub lekko ocienionych.

 

 • ‚Gold Star’– Wolno rosnąca odmiana kosodrzewiny o żółtym, zimowym zabarwieniu igieł. Pokrój trochę nieregularny. Po 10 latach dorasta do 0,7 m średnicy, przy wysokości 0,3-0,4 m. Igły przez cały okres wegetacji jasnozielone, proste, skupione po dwie, ułożone promieniście, po pierwszych przymrozkach zmieniające barwę na złocistożółtą. Wiosną igły wracają do zwykłego zabarwienia. Roślina w pełni mrozoodporna, odporna na susze i niewybredna w stosunku do gleby. Najlepiej rośnie w pełnym słońcu.

 

 • ‚Golden Glow’– odmiana wolno rosnąca o żółtym, zimowym zabarwieniu. Pokrój płaskokulisty, z pędami lekko ścielącymi się po ziemi. Po 10 latach dorasta do 0,7 m średnicy, przy wysokości 0,3-0,4 m. Igły po pierwszych przymrozkach zmieniające barwę na złocistożółtą. Wiosną wracają do zwykłego zabarwienia. Sosna ta jest w pełni mrozoodporna, odporna na susze i niewymagająca w stosunku do gleby. Najlepiej rośnie w pełnym słońcu. Do wykorzystania w ogrodach skalnych i na wrzosowiskach.

 

 • ‚Heideperle’– to miniaturowa, bardzo wolno rosnąca odmiana o zwartym, kulistym pokroju. Rośliny 5 letnie mają ok. 15 cm średnicy. Igła ma soczystą, jasnozieloną barwę. Przyrosty roczne mają ok. 3-4 cm długości. Sosna ta preferuje gleby umiarkowanie żyzne, lekkie i dobrze zdrenowane, stanowisko słoneczne.  prezentować w ogrodzie skalnym, na wrzosowisku lub na niewysokich rabatach. Odmianę tę można również uprawiać w pojemnikach np. na balkonach lub na tarasach.

 

 • ‚Mops’– to powoli rozrastający się iglak o kulistym, poduszkowatym pokroju. Roślina charakteryzuje się bardzo powolnym wzrostem, gdyż po 10 latach osiąga 50cm wysokości i ok. 70-80cm średnicy. Sosna ta lubi stanowiska słoneczne choć toleruje niewielkie ocienienie. Roślina ta dobrze znosi okresowe niedobory wody i suche, lecz najbardziej lubi wilgotne powietrze, występujące przy zbiornikach wodnych. Nie ma specjalnych wymagań odnośnie podłoża: toleruje podłoże kamieniste, piaszczyste, piaszczysto-gliniaste czy żyzne, przepuszczalne i próchnicze. Jest całkowicie mrozoodporna. Sosna góska ‚Mops’ wyjątkowo ładnie prezentuje się w alpinariach czy na skarpach, gdzie można swobodnie obserwować roślinę w całej okazałości. Można sadzić tę roślinę również w pojemnikach.

 

 • ‚Ophir’– Karłowa odmiana, o pokroju początkowo zaokrąglonym, później krzaczastym, w wieku 10 lat osiągająca ok. 0.5 m wys. przy 1 m śr. Igły latem zielone, zimą żółtopomarańczowe zebrane po dwie. Wymagania glebowe i wilgotnościowe małe. Polecana do małych ogrodów, ogrodów skalnych i uprawy pojemnikowej.

 

 • ‚Orange Sun’– Sosna o zabarwieniu igieł zmieniającym się w różnych porach roku.  Młode rośliny mają pokrój płaskokulisty. Później rośnie krzaczasto, nieregularnie. Wzrost umiarkowanie silny. Po 10 latach osiąga 1 m wysokości i 1,5 m średnicy. Igły tej sosny latem są jasnozielone z odcieniem żółtawym, po jesiennych przymrozkach górna część igieł jest natomiast intensywnie żółta. Wiosną, po rozpoczęciu wegetacji igły z powrotem stają się jasnozielone. Roślina bardzo odporna, o małych wymaganiach glebowych. Dobrze rośnie zarówno w podłożu piaszczystymi, suchym, jak i w próchnicznym. W pełni mrozoodporna.  Preferuje stanowiska słoneczne. Jest ona doskonałym rozwiązaniem do ogrodów skalnych i wrzosowisk.

 

 • ‚Pal Maleter’–  odmiana wyróżniająca się zabarwieniem igieł w okresie zimowym. Pokrój krzaczasty, nieregularny. Najczęściej przybiera formę szerokiego stożka.  W wieku 10 lat osiąga 1 m wysokości i 0,6 m szerokości. Jej docelowa wysokość wynosi 2 m. Zimą końcówki młodych igieł stają się kremowobiałe, kontrastujące z pozostałą, zieloną częścią. Sosna ta jest w pełni mrozoodporna, o małych wymaganiach glebowych. Dobrze rośnie zarówno w podłożu piaszczystymi jak i w próchnicznym, Wymaga stanowiska słonecznego. Dobrze prezentuje się na rabatach w zestawieniu z innymi iglakami.

 

 • ‚Sherwood Compact’– odmiana wolnorosnąca o płaskokulistym pokroju. Po 10 latach dorasta do 0,5 cm wysokości i 0,6 średnicy. Pędy sztywne, wyprostowane, zakończone rozetką z jasnym pączkiem pośrodku. Jej krótkie igły są lekko zakrzywione do środka. Roślina ta ma niewielkie wymaganiach glebowe i jest w pełni mrozoodporna. Ma zastosowanie w ogrodach skalnych. Dobrze prezentuje się na rabatach, w kompozycjach z innymi miniaturowymi iglakami.

 

 • ‚Varella’– odmiana wolno rosnąca o kulistym, gęstym i regularnym pokroju, dorastająca do 70 cm po 10 latach. Sosna ta ma długie, ciemnozielone igły. Młode przyrosty występują w postaci pędzelków, złożonych z krótszych igieł. Jest odporna na niskie temperatury. Wymaga słonecznego stanowiska, tolerancyjna jest zaś co do gleby, jej wilgotności i odczynu. Odmiana ta jest szczególnie  do ogrodów przydomowych, ogrodów skalnych, oraz na wrzosowiska.

 

 • sosna górska pumilio – odmiana kosodrzewiny o płaskokulistym pokroju. Po 10 latach osiąga 0,5 m wysokości i 1 m szerokości. Docelowo jej szerokość wynosi 3 m średnicy. Jej igły są krótkie, ciemnozielone, czasami lekko skręcone, zebrane po dwie. Jest to roślina odporna na suszę i zanieczyszczenia przemysłowe, całkowicie mrozoodporna, również o niewielkich wymaganiach glebowych. Preferuje stanowiska  słoneczne. Sosna ta polecana jest do ogrodów skalnych i alpinariów. Może być stosowana również w zieleni miejskiej.