Sosny bośniackie

 

Sosna bośniacka (Pinus heldreichii)

Bardzo wytrzymała i mało wymagająca sosna, doskonale znosząca przesadzanie. Odporna na zanieczyszczenia powietrza. Gatunki rozmnażane są z nasion, natomiast odmiany przez szczepienie i sadzonkowanie. Cięcie regulujące wzrost wykonujemy w maju, tnąc młode przyrosty o połowę długości. U odmian krzewiastych zabieg ten pozwoli uzyskać gęsty i zwarty pokrój. Toleruje podłoże suche. Sosna bośniacka polecana jest do nasadzeń miejskich i na tereny przemysłowe, do parków i dużych ogrodów. Odmiany karłowe można sadzić w ogrodach przydomowych, skalnych, wrzosowiskowych i w pojemnikach, w grupach lub jako solitery.

 

Odmiany dostępne na punkcie sprzedaży:

  • sosna bośniacka- czysty gatunek– Gatunek wolno rosnącego, zimozielonego drzewa o wąskim i stożkowatym pokroju.  Docelowa wysokość około 10 metrów. Igły ciemnozielone, podwójne, sztywne i klujące, gęsto osadzone na pędach. Drzewo jednopienne, rozdzielnopłciowe. Tworzy jajowate, spiczaste, niebieskawo-brązowe szyszki osadzone parami.

 

  • sosna bośniacka ‚Compact Gem’– Piękna, karłowa forma sosny bośniackiej, o pokroju stożkowym, osiągająca w wieku 10 lat do 1.5 m wys. Pędy krótkie, ciasno osadzone. Igły jasnozielone, długie, gęsto pokrywające pędy. Wymagania glebowe i wilgotnościowe małe. Polecana do małych ogrodów w miejsca eksponowane.

 

  • sosna bośniacka ‚Malinki’– Wolno rosnąca odmiana sosny bośniackiej o zwartym, regularnym, szeroko kolumnowym pokroju. Pędy gęsto ułożone, skierowane do góry. Dziesięcioletnie rośliny osiągają 1,6 m wys. i 1 m szer. Roczny przyrost 10-15 cm. Igły ciemnozielone, skupione po 2 szt., gęsto osadzone, skierowane do przodu. Szyszki pojawiają się już w młodym wieku. Sosna bardzo odporna na trudne warunki, dobrze rośnie w klimacie miejskim. Polecana do małych ogrodów.

 

  • sosna bośniacka ‚Satellit’– Po 10 latach osiąga 2 m i 1 m średnicy. Po wielu latach dorasta do ok. 5 m wysokości. Pędy skierowane do góry pod ostrym kątem, lekko łukowato wygięte do środka, ułożone wokół mocnego pędu przewodniego. Igły intensywnie zielone, długie na 6-10 cm, ostro zakończone, skupione po dwie, skierowane do przodu. Młode igły ściśle otulają pęd, skrywając pączki wierzchołkowe.

 

  • sosna bośniacka ‚Smidtii’– Jedna z najwolniej rosnących odmian sosny bośniackiej o zwartym, regularnym, kulistym pokroju. Dziesięcioletnie rośliny osiągają zaledwie 0,3 m średnicy. Pędy krótkie, gęsto upakowane. Igły ciemnozielone, długie na 3-5 cm, ostro zakończone, skupione po dwie, skierowane do przodu. Sosna odporna na trudne warunki. Dobrze znosi susze i niskie temperatury. Mało wymagająca co do rodzaju podłoża. Może rosnąć w każdej przeciętnej glebie ogrodowej, o odczynie od zasadowego do lekko kwaśnego.