Sosna czarna

 

Sosna czarna (Pinus nigra)

Gatunek wolno rosnącego, zimozielonego drzewa, początkowo o luźnym i szeroko-stożkowym pokroju, z czasem tworzy szerokie i parasolowate korony. Po 10 latach osiąga około 2 m wysokości. Docelowa wysokość to około 30 metrów. Swoją nazwę zawdzięcza czarnej korze pni. Igły sosny są ciemnozielone sztywne i nastroszone, osadzone na krótkopędach po dwie, ich długość dochodzi do 15 cm. Drzewo jednopienne, rozdzielnopłciowe. Tworzy jasnobrązowe szyszki, długości 4-7 cm, które otwierają się w trzecim roku.

Odmiany dostępne na punkcie sprzedaży:

  • sosna czarna ‚Bambino’–   Odmiana karłowa o kulistym pokroju, po 10 latach dorasta do 1 m wzrostu. Gałęzie bardzo gęste wyrastają od samej ziemi. Igły żywo-zielone. Roślina wymaga słonecznego miejsca. Udaje się na każdej glebie, nawet na suchej i zasolonej. Wytrzymała na przeciętne mrozy. Nie wymaga specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych, ani obcinania. Zimą ładnie prezentują się jej białe pąki.

 

  • sosna czarna ‚Geant de Suisse’– Po 10 latach może osiągnąć 3-4 m wysokości. Kulisty pokrój ujawnia się w starszym wieku. Igły tej odmiany są klujące i ciemnozielone. Przyrosty wiosenne grube i długie. Ma niewielkie wymagania glebowe i wilgotnościowe. Lubi gleby przeciętne o odczynie obojętnym. Preferuje stanowisko słoneczne. Roślina zimozielona. Polecana jest do nasadzeń w ogrodach.

 

  • sosna czarna ‚Marie Bregeon’– Pokrój kulisty, dorasta do 1 metra średnicy po 10 latach. Igły soczysto-zielone, delikatnie poskręcane. Często uprawiana w formie szczepionej na pniu. Lubi stanowiska słoneczne, gleby przeciętne. Zupełnie odporna w naszych warunkach klimatycznych. Polecana do ogrodów przydomowych, uprawy w pojemnikach, sadzona pojedynczo.

 

  • sosna czarna ‚Nana’– Wolno rosnąca odmiana sosny czarnej o kulistym, zwartym i regularnym pokroju. Stare egzemplarze osiągają 3 m średnicy. Roczne przyrosty do 10 cm. Igły bardzo długie, ostro zakończone, ciemnozielone, zebrane po dwie. Odmiana bardzo dekoracyjna i odporna. Małe wymagania glebowe. Wytrzymała na klimat miejski. Stanowisko słoneczne. Doskonała do małych ogrodów, ogrodów skalnych, na wrzosowiska i rabaty.

 

  • sosna czarna ‚Oregon Green’– Dorasta do około 5-7 metrów. Drzewo o bardzo regularnym układzie konarów i gałęzi, które przypominają swoim ułożeniem araukarię. Igły, typowe dla sosny czarnej – sztywne, mocne, ciemnozielone, wyraźnie przylegają do pędów. Wymagania tej odmiany pokrywają się z wymaganiami gatunku: miejsca w pełni słoneczne, podłoże kwaśne, duża odporność na niesprzyjające warunki środowiska. Ze względu na wyjątkowy pokrój powinna być sadzona w miejscach eksponowanych, jako soliter.

 

  • sosna czarna ‚Pygmaea’– Wolno rosnąca odmiana o gęstej, zaokrąglonej koronie. Po 10 latach osiąga ok. 50-60 cm wys. przy podobnej szerokości. Igły krótkie, jasnozielone, zebrane po dwie. Posiada małe wymagania glebowe i wilgotnościowe. Dobrze rośnie na stanowiskach słonecznych. Odporna na mróz i zanieczyszczenia powietrza. Polecana do ogrodów skalnych, wrzosowisk, pokrojowych kompozycji oraz uprawy w pojemnikach.

 

  • sosna czarna ‚Spielberg’– Wolno rosnąca odmiana sosny czarnej o regularnym, kulistym pokroju. Korona bardzo gęsta, z czasem staje się jajowata i nieco luźniejsza. Roczny przyrost 10-15 cm. Po 10 latach osiąga 1-1,5 m średnicy. Pędy sztywne, wyprostowane. Igły ciemnozielone, zebrane po dwie, z pierwszego przyrostu bardzo długie, 10-15 cm, sztywne, dość luźno ułożone. W drugiej połowie lata pojawiają się drugie przyrosty z krótkimi igłami, które tworzą dekoracyjne rozetki na końcach pędów. Roślina odporna na niskie temperatury i suszę, o małych wymaganiach glebowych. Najlepiej rośnie na glebach zasadowych lub obojętnych, zarówno suchych piaszczystych jak i gliniastych. Wymaga stanowiska słonecznego. Polecana do ogrodów przydomowych. W kompozycjach roślinnych mocna, kulista forma o ciemnym kolorze. Należy sadzić pojedynczo, na rabatach i w ogrodach skalnych.

 

  • sosna czarna ‚Brepo’ /’Pierick Bregeon’– Karłowa sosna o płasko kulistym pokroju. Po 10 latach osiąga 0,45 m wysokości i 0,6 m szerokości. Korona bardzo gęsta, regularna, złożona z krótkich, sztywnych, gęsto ułożonych pędów i wyjątkowo długich igieł. Igły delikatne, cienkie, ciemnozielone, zebrane po dwie, ułożone na pędzie promieniście. Roślina odporna na niskie temperatury i suszę, o małych wymaganiach glebowych. Najlepiej rośnie na glebach lekko zasadowych lub obojętnych, zarówno suchych, piaszczystych jak i gliniastych. Wymaga stanowiska słonecznego. Do wykorzystania w ogrodach skalnych i na wrzosowiskach.