Jarząb – korale jesieni

Jarząb– to rodzaj drzew i krzewów należących do rodziny różowatych (Rosaceae). Przedstawiciele występują na obszarze Europy i Azji oraz w Ameryce Północnej. Wiele gatunków jest wykorzystywanych jako rośliny ozdobne i jadalne. Polecany jest do sadzenia w obrębie zieleni miejskiej, w parkach i ogrodach. Jego owoce po przemrożeniu lub zanurzeniu we wrzątku wykorzystuje się do celów spożywczych (dzięki tym zabiegom tracą trujące właściwości i gorzki smak). Wyrabia się z nich m.in. dżemy i soki. Drzewo o bardzo małych wymaganiach co do gleby i stanowiska. Odporne na suszę mrozy i zanieczyszczenie środowiska. Najlepsza pora sadzenia młodych drzewek to wrzesień – listopad. Należy do drzew krótkowiecznych – żyje 60-100 lat.

ODMIANY DOSTĘPNE NA PUNKCIE SPRZEDAŻY:

 

  • jarząb pospolity ‚Fastigiata’– Odmiana pospolitej jarzębiny o wąsko kolumnowej koronie. Dorasta do wysokości 6-7 metrów i 1,5 – 2 metrów szerokości. W pierwszych latach po posadzeniu rośnie silnie, szybko, z czasem znacząco zwalnia i zagęszcza się mocno.

    

  • jarząb pospolity ‚Autumn Spire’– Drzewo o nieregularnej, kilkumetrowej koronie i mocno zwisających, często powykręcanych pędach. Wysokość zależy od wys. szczepienia. Liście pierzaste, jesienią żółte lub pomarańczowe. Kwiaty białe zebrane w baldachogrona, V-VI. Owoce bardzo dekoracyjne, żółte. Małe wymagania glebowe. Do sadzenia pojedynczo w miejscach eksponowanych.