Glicynia- elegancja sama w sobie

 

Glicynie to jedne z najpiękniejszych pnączy, które zimują w naszym klimacie. Te długowieczne rośliny są uprawiane w Japonii od setek lat. Stamtąd zostały sprowadzone do Europy na początku XIX w. Ich główna ozdobą są wyjątkowo efektowne kwiaty zebrane w długie grona (nawet do 60 cm) w kolorach: niebieskofioletowym, fioletowym, różom lub białym- w zależności od odmiany. również atrakcyjne są duże, pierzastozłożone liście, często przebarwiające się na żółto jesienią. Pędy glicynii owijają się wokół podpór. Glicynia kwiecista (Wisteria floribunda) ma pędy lewoskrętne, a glicynia chińska (Wisteria sinensis) prawoskrętnie.

Glicynia kwitnie obficie w maju, ale może powtórzyć kwitnienie również latem. Rośliny rozmnażane z nasion rozpoczynają kwitnienie w 8-12 roku i mogą kwitnąć słabo. Odmiany rozmnażane wegetatywnie przez sadzonki, w zależności od odmiany, mogą rozpocząć kwitnienie w 2-5 roku i kwitnąć bardzo obficie. Aby wspomóc kwitnienie glicynii należy ja odpowiednio formować (pędy prowadzone poziomo kwitną najokazalej) oraz regularnie przyciąć.

Glicynia najlepiej rośnie i kwitnie na stanowiskach osłoniętych, ciepłych i słonecznych, glebie umiarkowanie  żyznej i średnio wilgotnej, przepuszczalnej. Przez 3-4 lata po posadzeniu wymaga szczególnie starannej pielęgnacji: podlewania, wiosennego nawożenia i osłaniania na zimę. Po stworzeniu solidnej podstawy rośnie silnie wytwarzając 1-3 m przyrostu rocznie, osiągając wysokość 10 m i więcej. Korzenie starych egzemplarzy mogą rozrastać się w promieniu kilkunastu metrów.

W ostre zimy glicynia może przemarzać (strefa mrozoodporności 6A-8), ale łatwo odbija z podstawy roślin lub korzeni. Rośliny szczepione wypuszczają odrosty korzeniowe z podkładki (najczęściej siewki). Pnącze to wymaga mocnych podpór, które wytrzymują jego dużą masę oraz nacisk silnie wijących się pędów. Glicynia idealnie nadaje się do prowadzenia przy kratownicach na południowych ścianach budynku, rozpinana na pergolach, trejażach, altanach, bramkach i innych konstrukcjach na słonecznych stanowiskach. Można je formować w drzewka i krzewy. a także uprawiać w pojemnikach, również jako bonsai.

     

CIĘCIE GLICYNII:

W pierwszych latach po posadzeniu glicynia rośnie wolno i nie wymaga przycinania. Należy pozwolić jej swobodnie rosnąć, aby się wzmocniła. W 3-5 roku, po ukorzenieniu, zaczyna silnie rosnąć, systematyczne cięcie pozwoli nadać roślinie pożądany kształt, osłabi wzrost wegetatywny i spowoduje obfitsze kwitnienie. Glicynie formujemy prowadząc główne pędy po podporze, w miarę możliwości poziomo i przycinając pędy boczne, co pobudza je do zawiązania pąków kwiatowych. Miejsca cięcia należy zabezpieczać pastą Santar lub Funaben. W naszych warunkach klimatycznych, w maju tuż po kwitnieniu wykonujemy cięcie oczyszczające roślinę z przemarzłych pędów.

 ODMIANY DOSTĘPNE W NASZYM PUNKCIE SPRZEDAŻY:

  • ‚Domino’

Pięknie kwitnące pnącze o jasnofioletowych kwiatach z białym oczkiem u podstawy, zebranych w groniaste kwiatostany.Odmiana zaczyna kwitnąć już w 2-3 roku po posadzeniu. Dorasta do 4 m (0,5-2 m rocznie).

  • ‚Honbeni’

Kwiaty różowe, w długich groniastych kwiatostanach w maju, w sierpniu pojedyncze. Rozpoczyna kwitnienie w 3-4 roku. Dorasta do 6-10 m (1-3 m rocznie).

  • ‚Shiro-noda’

Przepiękne kwitnące pnącze o białych kwiatach zebranych w długie grona (ok. 35 cm). Kwitnie maj – czerwiec. Rozpoczyna kwitnienie w 4-5 roku. Silnie rośnie osiągając 10m (1-3m rocznie). Ma pędy lewoskrętne.

  • ‚Violacea Plena’

Kwiaty fioletowe, pełne, w długich (ok. 20 cm) groniastych kwiatostanach w maju – czerwcu. Rozpoczyna kwitnienie w 3-4 roku. Dorasta do 10 m (1-3 m rocznie). Ma pędy lewoskrętne.