Pigwowiec- Ceglastoczerwona piękność ogrodu!

Pigwowiec japoński wiosenną porą, rozświetli swą żywą barwą ceglastoczerwonych kwiatów nie jeden ponury ogród. Jest rośliną ekspansywną. Oprócz krwistych pięknych kwiatów zakwitających przed rozwojem liści w kwietniu/ maju, na jesień daje owoce nadające się na przetwory i nalewki.

Cytrynowo – żółte owoce są kwaśne i cierpkie ale mają przyjemny, intensywny zapach. Osiąga wysokość ok. 120 cm i rozrasta się szeroko na boki. Pigwowiec nie ma specjalnych wymaga co do gleby, najlepiej jednak czuje się na glebach żyznych, przepuszczalnych, bogatych w wapń. Preferuje stanowiska słoneczne, a w miejscach zacienionych mniej obficie kwitnie. Najlepiej w pierwszych latach po posadzeniu okrywać go na zimę.

Cięcie krzewu należy przeprowadzać po kwitnieniu – usuwać pędy z okolic o nadmiernym zagęszczeniu oraz bardzo silne gałęzie zagrażające pokrojowi krzewu. Tuż po posadzeniu najlepiej ściąć pędy o połowę by wywołać ich rozgałęzienie się. Zbyt słabe pędy usuwamy u nasady. Pigwowiec doskonale nadaje się na trawniki i rabaty, a sadzony gęsto (co 0,5 m) tworzy kolczasty owocujący żywopłot. Przy odpowiednim przycinaniu można uprawiać roślinę w domu jako bonsai.